June 25, 2022 23:21
Македонија

Владата на ДУИ и СДСМ уште еднаш ја покажа својата неспособност, наместо заслужените 18% покачување нуди 15% од месец септември

Претседателката на Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ, професоката Весна јаневска на Фејсбук ја коментираше информацијата дека МОН и СОНК договориле 15 отсто зголемување на плтите за наствниците.

„Почитувани наставници,
Неспособната Влада на ДУИ и СДСМ уште еднаш ја покажа својата неспособност.

1. Наместо заслужените 18% покачување на платата нуди 15% покачување од месец септември.

2. На вработените во градинките им ја намали платата за месец април, со што:

3. Вработените од градинките ги доведе во нерамноправна положба во однос на наставниците, односно спроведе дискриминација во исплата на платите на оние што штрајкуваа!!!, напиша Јаневска.

mã giao dịch go88 go88 m1 app tài xỉu go88

SunWin - Game đổi thưởng hấp dẫn uy tín hàng đầu Tải Sunwin Android, IOS, APK sunwin cho ios