July 29, 2021 07:50
Македонија

Владата ги објави платите на советниците на Заев: Најплатени Верушевски и Нина Фити-Неделковска

Поранешниот разузнувал Зоран Верушевски е најплатениот советник на премиерот Зоран Заев, објави „Фактор“.

Кај вработените убедливо најплатен е поранешниот разузнавач Зоран Верушевски, кој како советник за национална безбедност добива 74.618 денари. Останатите добиваат 55.268 денари. Засега на листата има само 23 вработени со објавени плати, иако на таа има десетици советници.

Кај надворешните соработници се формира нова листа, откако на претходните им истече договорот во 2019 и 2020.

Засега има само четворица, а најплатена е Нина Фити-Неделковска, инаку ќерка на професорот и академик Таки Фити, со 50.000 денари нето приход.

AniWatch anime: Watch Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full

GoGoAnime overlord gogoanime: Fairy Tail Episode 175