October 19, 2021 04:55
Спорт

Вирџил ван Дајк по 285 дена рехабилитација пак заигра за Ливерпул

Вирџил ван Дајк повторно заигра во дресот на англискиот фудбалски премиерлигаш Ливерпул. Капитенот на холандската репрезентација цели девет месеци беше надвор од теренот поради повреда на коленото. Ван Дајк се повреда на градското дерби во англиската премиерлигашка конкуренција против Евертон, а лекарите констатираа дека се работи за скинати лигаменти и првичната прогноза беше дека ќе паузира меѓу шест и 12 месеци.

Сепак по 285 дена од повредата, Ван Дајк  се врагти на терено и ги одигра последните 20 минути на пријателскиот меч за Ливерпул против Херта Берлин на кој „црвените“ беа поразени со 4:3. Резултатот на овој меч беше во втор план затоа што најважно за Ливерпул беше враќањето на својот најдобр играч во одбраната.

-Пред 285 дена започна мојата рехабилитација. Тешко ми е да кажам како се чувствувам, но ќе кажам дека сум благодарен што добив поддршка од толку голем број луѓе. Им благодарам на хирурзите, на физиотерапевтите, на тренерите и на целиот персонал во болницата коишто внимаваа на мене уште од првиот ден. Им благодарам и на соиграчите, на сите во тимот, на навивачите коишто ми даваа поддршка кога ми беше најтешко. Секако, најмногу му благодарам на моето семејство. Без нив немаше ништо да успеам. Работата не завршува тука. Сега почнуваме, порача Ван Дајк по синоќешното враќање на теренот.

Website https://animeflv.uk: Watch Dual! Parallel Runrun Monogatari Special; animeflv Episode Full anime

Watch GGO Football (Dub) Episode 52

AnimeDao: Waiting in the Summer anime episode 12 online free at https://animedao.nl kissanime animedao

Website https://animepahe.cc: Watch Pet Shop of Horrors (Dub) animepahe Episode 4 anime

Buzzfeed: https://www.buzzfeed.com/kissanimemx

Tcvg hochiminhcity: http://www.tcvg.hochiminhcity.gov.vn/Lists/gopy/DispForm.aspx?ID=1277