April 11, 2021 11:26
Магазин

(Видео) Јапонски милијардер бара осум лица за патување околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава тргна во потрага по осум лица кои ќе му се придружат како први приватни патници на пат околу Месечината со „Спејс икс“ на Илон Маск.

Тој првично планираше да ги покани уметниците на еднодневно патување закажано за 2023 година, наведува „Ројтерс“.

„Проектот Риџид ќе им даде можност на луѓето од целиот свет да се приклучат на ова патување. Ако се доживувате како уметник, тогаш сте уметник“, рече Маезава.

Првата фаза на пријавување трае до 14 март.

Маезава е познат по своите колекции на уметнички дела и суперавтомобили, како и подароци во готовина, поради што има најмногу следбеници во Јапонија на својот профил на „Твитер“.

Минатата година тој започна краткорочна документарна потрага по нова девојка која ќе му се придружи на патувањето, пред да се пензионира, а како причина наведе „измешани чувства“.

My Hero Academia Season 2: Hero Notebook (https://animeplanet.cc/m/PvvQ) Episode Full at website https://animeplanet.cc anime planet recommendations

Watch The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods Episode 21 at website https://wcostream.cc. See more wcostream hunter x hunter