June 25, 2022 22:32
Спорт

(Видео) Хрватското МВР покажа снимки-Торцида со шишиња, палки и факели врз полицијата

Стотици навивачи од колоната која ненадејно застана на А1 кај одморалиштето Дешинец кон Сплит извршија агресивен напад врз 16 полицајци кои беа таму со употреба на разни предмети и фрлија и запалија факел во близина на бензинската пумпа, беше соопштено на конференцијата за новинари на Полициската управа во Загреб по вчерашниот инцидент.

За потсетување, припадници на „ Торцида“ биле придружувани од полицијата по дербито во Загреб меѓу Динамо и Хајдук, на кое навивачите од Сплит не влегле откако обезбедувањето не ги пуштило на стадионот со навивачки ревизити.

-Нападот беше извршен и со ракети, а знаете што значи отворен пламен на бензинската пумпа, замислете да има пожар и експлозија на бензинската пумпа, изјави заменик началникот на полицијата Дамир Бариќ.

Полицијата извести дека немало индикации дека ќе се случи вакво нешто, но во еден момент, беше посочено, на враќање кон Сплит, навивачите со 260 возила ги запреле сите три ленти на автопатот и почнале да ја напаѓаат полицијата.

-Нападот беше агресивен, со палки, шишиња, камења, синџири. Откако не се смириле по наредба, полицијата пукала, за да повика помош и како предупредување да се запре нападот. Навивачите потоа во еден момент застанале и други сили успеале да дојдат и да работат на воспоставување на јавниот ред. Повредени се вкупно 35 лица, велат од МУП.

Пукале тројца полицајци. Двајца пукале во воздух, едниот испукал четири, другиот осум истрели. Третиот испукал осум истрели во воздух, а потоа 11 истрели во бетонска површина. При тоа од рикошетираните куршуми се повредени двајца навивачи. Едниот има посериозни повреди – истрел во потколеницата, а другиот е само набиен.

Досега се приведени 43 навивачи.

Полицијата објави и видео од нередите во Дешинац, на кое се гледаат дел од тензичните моменти во кои голем број членови на Торцида фрлаат кон полицијата разни предмети, меѓу кои шишиња и сообраќајни знаци, а во еден момент на еден од нив настанал чад. екранот што ја ослободува содржината на апаратот за гаснење пожар.

play go88.vin download go88.club mẹo chơi tài xỉu go88

hủy lệnh rút tiền sunwin danh bai sunwin link tải sunwin ios