October 17, 2021 17:30
Свет

(Видео) Хаос на протест во Мелбурн – полицијата бегаше со возило од бесните демонстранти

Во Мелбурн веќе два дена траат протестите против задолжителната вакцинација и епидемиолошките мерки. Градежните работници, кои се поддржани од антиваксерите, тврдат дека е директно загрозена нивната егзистенција.

Протестот е насочен против прописите на владата на сојузната држава Викторија, чиј главен град е Мелбурн, инаку втор по големина во Австралија, што бара сите градежни работници да бидат вакцинирани. Властите одлучија и да ја затворат градежната индустрија две недели, поради лошите мерки за заштита при работа и зголемениот број случаи меѓу градежниците –  409 потврдени случаи.

По осум часа протест за време на кој илјадници луѓе предизвикаа хаос во градот и го блокираа главниот пат, полицијата со помош на гумени куршуми, солзавец, димни и шок бомби успеа да ги растера демонстрантите и да уапси 62 лица.

Видео кое кружи на Твитер покажува како полицијата почнува да бега со автомобили откако гневните демонстранти тргнаа кон нив. Тие се обидоа брзо да ги свртат службените возила и да побегнат, меѓутоа, револтираните граѓани ги стигнаа.

Некои од нив почнаа да фрлаат камења и шишиња по автомобилите, додека други отидоа чекор подалеку и почнаа да ги удираат возилата со рацете и да кршат ретровизори и ветробрански стакла.

Полицискиот автомобил потоа застанал и вооружените полицајци тргнале кон толпата, која во тој момент почнала да бега.

Командирот на државната полиција Викторија рече дека безбедноста на јавноста е нивна главна цел и дека протестите ќе бидат прекинати.

Во еден момент, среде шпицот, демонстрантите го блокираа главниот пат во градот.

AnimeFLV: Shin Koihime†Musou anime episode 12 online free at https://animeflv.uk free anime

AnimeDao: Sakura Diaries (Dub) anime episode 12 online free at https://animedao.nl weathering with you animedao

4Anime: Azusa Will Help! anime episode Full online free at https://4anime.biz persona 4 the animation funimation

AnimeFreak: Pokemon: Pikachu's Winter Vacation (2001) (Dub) anime episode 2 online free at https://animefreak.ws animes online

The-dots: https://the-dots.com/users/kiss-anime-1086972

Plimbi: https://www.plimbi.com/author/40965/animeflixnl