November 29, 2022 06:15
Спорт

(Видео) Фериери Капути стана првата жена кој делеше правда на меч во италијанскјата фудбалска конкуренција од Серија А

Марија Соле Фериери Капути влезе во историјата како прва жена која судела меч во италијанската фудбалска Серија А, откако беше задолжена за правдата на мечот помеѓу Сасуоло и Салернитана.

32-годишната Фериери Капути се посвети на судењето на 17 години, откако не и беше дозволено да игра професионален фудбал, и минатата сезона беше првата судијка во втората лига, Серија Б (Читадела-СПАЛ), исто така и прва судијка во Копа Италија (Каљари-Читадела).