December 7, 2022 21:58
Свет

(Видео) Украина: Влеговме во Лиман

Украинските сили влегоа во градот Лиман, изјави портпаролот Серхиј Череваџи.

Лиман се наоѓа во регионот на Доњецк и руската армија го користела како важен транспортен центар.

Се претпоставува дека околу 5.000 руски војници биле таму пред да бидат опколени од украински војници утринава.