April 21, 2019 20:41
Свет

(Видео) Убиецот од Нов Зеланд тргнал во масакрот со српска музика, Милош Обилиќ му бил еден од идолите

Брентон Тарант, еден од терористите кој учествувал во нападот врз две џамии во Нов Зеланд во крвавиот поход во кој беа убиени најмалку 49 лица тргнал слушајќи српска народна музика, а на шаржерите од пушката напишал и имиња на четворица Срби и Црногорци кои низ историјата се бореле против Турците.
Тарант во снимал нападот и во живо го емитувал на социјалните мрежи, иако на повеќето веќе е избришано.

Убиецот на кирилица ги напишал имињата  на Марко Поповиќ Mилјанов- црногорски национален писател, командант и војвода од племето Кучи, Стефан Лазар- српскиот принц Лазар Хребељановиќ кој почина во битка со Турците во Косово Поле, Милош Обилиќ -српски витез кој уби турски султан во косовската битка, и Бајо Пивлјанин, познат арамбаша.

Напишани се и имиња на другиисториски личности од Европа за кои заедничко е тоа што во еден период од својот живот се бореле  против турската османлиска војска.

Нови вести

Излезни анкети: Зеленски победи на претседателските избори во Украина

Filip

Соборениот претседател на Судан претрпе мозочен удар

Filip

Џенингс: Извештајот на Малер ја откри катастрофалната политика на Обама кон Русија

Igor