December 4, 2021 21:55
Балкан

(Видео) Уапсени уште петмина за убиството на семејството Ѓокиќ

Еден од синовите на Горан Џониќ, осомничен за убиството на семејството Ѓокиќ, вечерва е уапсен откако претходно денеска се уапсени четворица од Ниш, кои убиецот ги идентификувал како соизвршители.

Како што дознава Објектив.рс., двајца од приведените се браќата Константин и Костадин Милошевиќ по потекло од Моравац, третиот човек е Марко Момчиловиќ од Житковац, поранешен припадник на МУП од Белград кој бил во затвор поради разбојништво, а четвртиот е Д.М. од Озрен.

Се претпоставува дека Џониќ им должел пари, па бидејќи бил близок со семејството Ѓокиќ го уценувале и заканувале, па тој го убил братучедот Горан, сопственик на менувачница во Алексинац, неговата сопруга Гордана и ќерката Лидија. Пиштолот со кој се сомнева дека е убиено семејството Ѓокиќ е пронајден во станот на Џониќ во Алексинац.

Како што дознава Блиц.рц, форензичка анализа на ДНК траги на убиецот и убиениот пронајдени се на куп пари и на платнената торба ископани во дворот на еден од синовите на Џониќ, каде ги скрил парите.

Српските медиуми известуваат дека полицијата кај него пронашла 43.000 евра. Семејството на Џониќ живеело на четири куќи од таа на Горан во Моравац. Тој бил поранешен пожарникар, сега во пензија. Горан често му ја миел колата на братучедот, бидејќи Ѓокиќ не им верувал на пералниците поради сефовите што ги чувал во автомобилот. Така убиецот дознал каде Ѓокиќ ги криел парите. Убиецот сè однапред испланирал, ја подготвил нафтата, нашол дупка каде ќе ги закопа телата, ги однел таму, ги убил и ги запалил. После тоа, убиецот го возел нивниот автомобил на околу 10 километри, каде го запалил за да уништи секаква трага. Убиецот дури и бил на погребот, камерите го снимиле како стои до ковчезите на убиените.

Пполицијата пронашла закопани пари во дворот на еден од двајцата синови на осомничениот Џониќ, а се сомнева дека татко му ги закопал таму во обид да ја префрли вината за неговото  злосторство врз синот! Џониќ во полиција тврдел дека не е убиец и дека делото го извршиле неговите два сина. Меѓутоа, двата сина, едниот пожарникар, а другиот вработен во војската на Србија, го поминале полиграфот.

Според неофицијални информации, Џониќ станал сомнителен откако веднаш откако исчезнало семејството Ѓокич исплатил долг од 8.000 евра.

Еден од познаниците на Џониќ изјави дека неговите родители работеле во странство, таму се пензионирале, во нивната куќа секогаш имало многу пари.

-Горан беше разгален, навикнат да има пари. Секогаш ги имал најдобрите мотоцикли и автомобили. Не толерираше пораз, ниту да биде втор… Мислам дека тоа е причината што не го сакаше својот братучед, кој се повеќе се збогатуваше. Неговите колеги и другари го сметаа за многу лош човек, а и јас. Тој е низок по раст, но многу незгоден, мрзлив и одмаздољубив. Работеше како пожарникар, а кон крајот на службата станал командир на противпожарната единица во Алексинац. Тие негови квалитети особено се манифестираа кога стана менаџер, неговите подредени имаа многу проблеми со него. Влезе во инвалидска пензија, колку што знам како ментално болно лице, но мислам дека не е, дека поставил дијагноза со пари за да се пензионира, вели соговорникот.