October 22, 2021 12:55
Свет

(Видео) Триумфалната порта во Париз претворена во уметничка инсталација

Во Париз беше претставено монументално уметничко дело околу Триумфалната порта, кое е целосно покриено со сребрено и сино платно.
Оваа инсталација е дело на покојниот уметнички пар Христо и Жан Клод, кои го осмислија проектот во 1961 година, а официјалното отворање е закажано за утре.

Посетите ќе бидат можни во следните три недели, а за време на викендот, кружниот тек околу Триумфалната порта ќе се претвори во пешачка зона.

Посетителите на познатата Наполеонска порта, која доминира на Авенијата на Елисејските полиња, не само што ќе можат да го набљудуваат, туку и да го допрат платното, како што замислуваа уметниците.

Оние кои ќе се искачат на врвот на височина од 50 метри, ќе можат да застанат на платното од терасата на покривот.

Министерката за култура Розелин Башело рече дека ова е невообичаен подарок за Парижаните, Франција и пошироко, за сите љубители на уметноста и додаде дека ова дело е постхумно сведоштво за уметничкиот гениј на неговите креатори.

Христо Владимиров Јавачеф, роден во Бугарија, го запозна Жан Клод де Гибон во Париз во 1958 година, а подоцна станаа љубовници. Жан Клод почина во 2009 година, а Христо во мај минатата година.

Website https://animeheaven.pro: Watch One Piece Movie 1 animeheaven Episode Full animeheaven attack on titan

Macross Plus (Dub) (https://aniwatch.pro/m/Oj3k) Episode 4

Website https://animedao.nl: Watch Brynhildr in the Darkness Special animedao Episode Full animedao list

Website https://animeflv.uk: Watch Aachi and Ssipak (Dub) animeflv Episode Full animes online

Effecthub: http://www.effecthub.com/user/1946871

Sonicsquirrel: http://sonicsquirrel.net/detail/user/gogoanimelol/