July 29, 2021 08:55
Свет

(Видео) Трамп со нов гаф: За Белград и Приштина ми доделија Нобелова награда за мир

Американскиот претседател Доналд Трамп направи гаф за време на претседателскиот собир во Њу Хемпшир, кога рекол дека добил Нобелова награда за мир.

Тој рекол дека нагарадата ја добил поради своите меѓународни дипломатски способности и учество во преговорите меѓу Белград и Приштина, но набрзо се поправил и рекол дека мислел на номинација за таа награда.

Тој истакнал дека добил уште една награда за „нешто друго“, како и дека требало да добие награда за неговата работа во Сирија, пренесе „Индепендент“.

„ Србија и Косово, потпишавме договор, па тие ми дадоа награда за тоа, ми ја дадоа Нобеловата награда за нешто друго, треба да ми ја дадат Нобеловата награда за она што го направив во Сирија“, рече Трамп.

Сепак, откако го рече тоа, тој брзо се поправи и рече дека тоа се номинации за Нобелова награда.

„ Кога велам Нобелова награда, мислам на номинацијата“, рече Трамп.

Оваа година добитник на Нобелова награда за мир е Светската програма за храна на Обединетите нации за придонесот во борбата против гладот.

AnimeFreak vinland saga animefreak: Watch Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full

AnimeDao animedao dragon ball z: My Hero Academia 2 (https://animedao.nl/m/xOby) Episode 25