Магазин Скопје

(Видео) „Тажна е нашата улица“-Скопјани му оддадоа последна почит на Аки Рахимовски

Фото: Слободан Ѓуриќ

На Градскиот плоштад во Скопје граѓани и музичари му оддаваат последна почит на Аки Рахимовски, еден од најдобрите рок-пејачи во регионот, фронтмен на групата „Парни Ваљак“.

Оддавањето последна почит под мотото „Да го испратиме со песна нашиот Аки“ го организира радио „Бубамара“ со поддршка КЛС Саунд и Град Скопје, ден пред погребот на музичката мега ѕвезда во Загреб. Скопјани и покрај студеното време дојдоа да се запишат во книгата на жалоста и да запалат свеќа.

На Градскиот плоштад може да се слушне и песната „Ако згрешам, нека изгорам“ на Пепи Бафтировски која Аки во клавирска придружба ја сними пред пет години во студиото на „Тавитјан брадерс“. Тоа е неговата последна снимка кај нас.

Аки Рахимовски преку четири децении беше пејач на „Парни ваљак“. Почина на 22 јануари 2022 година. Зад себе остави хитови со кои раснеа многу генерации.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch subbed anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

anime online AnimeDao The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

watch anime AnimeDao Attack on Titan Season 2

english anime BANANA FISH

How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 4