December 7, 2019 23:42
Свет

(Видео) Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест во Хонг Конг

Неколку илјади луѓе протестираа во Хонг Конг против кинеските трговци, при што дојде до судир меѓу полицијата и демонстрантите.

Во поворката демонстрантите носеле транспарент ,,Строго да се спроведе законот, да се запрат прекуграничните трговци”, со кој поминале покрај фармацевтски и козметички продавници, популарни меѓу кинеските туристи и трговци, кои купената стока ја препродаваат во Кина.

Многу продавници биле затворени поради протестите. Тие главно поминале мирно, но на крај на судирите дошло до судир меѓу демонстрантите и полицијата, која ги растерала со солзавец и палки.

Hong Kong protesters and police clash in Sheung Shui

HAPPENING NOW: Scuffles break out between Hong Kong police and demonstrators protesting against Chinese traders in the border town of Sheung Shui.(Video: Twitter/aaronMCN)

Posted by CNA on Сабота, 13 јули 2019

Нови вести

Возачи на камиони блокираа улици низ цела Франција, судири со полицијата во Париз

Igor

Северна Кореја: Денуклеаризацијата не е на преговарачка маса

Igor

Деветнаесет цивили загинаа во воздушен напад во Сирија

Igor