February 26, 2020 08:15
Свет

(Видео) Сообраќаен колапс на северот од Сирија, илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска.

Embedded video

Според Си-ен-ен во нападнатите области има сообраќаен колапс, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да го избеганат турското бомбардирање.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

„Овој свет ги остави нашите луѓе пред варварски напад, каде згрешивме кога се боревме против Исламска држава за него?“, напиша на Твитер портпаролот на воениот совет, Мандбиј Шерван Дервиш.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Сириските Курди кои ги контролираат областите каде започна офанзивата, се сојузници на САД, но тие не го кријат незадоволството од повлекувањето на американската војска од оваа територија, по што уследи и нападот на Турција.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно соопшти дека денеска започнала воената операција во североисточна Сирија.

Embedded video

Медиумите објавија дека, заедно со турскиот, започнале возвратни напади и од курдските сили.

Турскиот Си-ен-ен на својот профил на Твитер ги прикажа првите фотографии од погодените цели.

Turkey begins military offensive in northern Syria after US pulls out troops

Embedded video

Во исто време, „Еуроњус“ објави снимка од турски авиони кои заминуваат од базите во таа земја кон турско-сириската граница.

Меѓународната заедница повикува на воздржаност и повлекување на турските сили, а влијателниот републикански сенатор, Линдзи Греам, попладево се закани дека американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон.