January 22, 2020 20:29
Свет

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск при што се повредени три лица, соопшти извор на службата за итни случаи.

„Според првичните податоци, пожарот ја зафатил првата единица за напојување. Од горната палуба е видлив густ облак од црн чад “, рече изворот, пренесува ТАСС.

Embedded video

Ремонтот на рускиот носач, кој беше користен во руската воена кампања во Сирија за поддршка на сирискиот претседател Башар ел Асад, започна минатата година.

„Адмирал Кузњецов“ моментно е единствениот активен руски носач на авиони

Нови вести

Шест лица погинаа од бурата „Глорија” во Шпанија

Filip

Британскиот Претставнички дом ги отфрли промените на предлог-законот за Брегзит

Filip

Си-Ен-Ен”: Сандерс и Бајден водат во трката за претседателски кандидат кај демократите

Filip