January 18, 2021 08:37
Свет

(Видео) Раул Ганди го обвини индискиот премиер Моди за злосторства против земјоделците

Во екот на актуелните протести на земјоделците во различни делови на главниот град на Индија, Делхи, политичарот од Конгресната партија, Раул Ганди ја обвини владата на Нарендра Моди за злосторства врз земјоделците, пренесува „Спутник“.

Ганди ги повика и луѓето да се приклучат на онлајн кампања за да покажат солидарност со каузата на земјоделците. Тој на Твитер рече:

„Прво, владата на Моди ги врати црните закони, а потоа ги натепа земјоделците кои протестираат. Но, тие заборавија дека кога земјоделците ќе го кренат својот глас, тоа одекнува низ целата земја. Придружете се во знак на протест против третманот што го добија нашите браќа и сестри земјоделци користејќи го наштагот #SpeakUpForFarmers “, додаде Ганди.

Земјоделците од Пенџаб, каде владата е предводена од Конгресната партија, протестираат во областа Бурари во Њу Делхи, додека оние од Утар Прадеш кампуваат на границата Газипур, што Делхи ја дели со државата. Земјоделците се заканија дека ќе ги блокираат сите влезни точки во Делхи ако не бидат исполнети нивните барања.

​Земјоделците протестираат против двата клучни закони за реформи во земјоделството на владата на Моди, кои индискиот парламент ги одобри во септември годинава. Законите, кои имаат за цел да ја промовираат либерализацијата на земјоделскиот сектор, се предлог-законот за земјоделски производи за трговија и Договорот за земјоделците за осигурување цени и за земјоделски услуги.

Додека првиот закон им дозволува на земјоделците да ги продаваат своите производи и на други места освен на назначените агропазари на владата, вториот закон дозволува земјоделците да склучуваат договори за снабдување со приватни фирми за однапред одредени цени.

И покрај тоа што законодавството елиминира одредена владина контрола врз земјоделците, тие се спротивставуваат на законите, бидејќи сметаат дека новите правила му се закануваат на Системот за поддршка на минимална цена (МСП) – стапката на државни набавки што ја објавува владата на крајот од секоја жетва.