October 25, 2021 10:04
Свет

(Видео) Протести во Турција и Холандија- млади луѓе танцуваа без маски против мерките

Повеќе од 2.000 граѓани протестираа денеска во Истанбул против новите владини мерки поврзани со коронавирусот, вклучително и вакцинација, тестови и маски.

На најголемиот ваков протест во Турција, демонстрантите се собраа без маски и со транспаренти и знамиња за да изразат незадоволство од епидемиолошките мерки на новата влада, кои, според нив, ги загрозуваат личните права и слободи, пренесува „Ројтерс“.

Од понеделник, турската влада воведе задолжителен доказ за вакцинација или негативен тест за Ковид-19 за сите корисници на меѓуградски превоз, како и за оние кои присуствуваат на големи настани, како што се концерти или театарски претстави. Сите невакцинирани вработени во училиштата мора да прават ПЦР тестови двапати неделно, а маските и социјалното дистанцирање се неопходни на јавни места.

Околу 64% од Турците се целосно имунизирани како дел од националната кампања во која беа дадени повеќе од 100 милиони вакцини против ковид -19, но дневно се појавуваат околу 23.000 нови случаи, поради што министерот за здравство Фахретин Коча предупреди на „пандемија на невакцинирани” овој месец.

Десетици илјади луѓе протестираа денеска и низ Холандија против забраните за работа на ноќните клубови и баровите воведени за да се спречи ширењето на вирусот. Голем број луѓе, вклучително и музичари, побараа укинување на ограничувањата.

Организаторите повикаа на протести во десетина холандски градови, вклучувајќи ги Амстердам, Хаг, Гронинген и Мастрихт. Во некои градови, поворката беше придружена со камиони со музички диџеи на нивните приколки.

Во Холандија, на клубовите и дискотеките им беше дозволено да се отворат кон крајот на јуни, а фестивалите и студентските забави беа дозволени. Меѓутоа, рестриктивните мерки беа повторно воведени со зголемување на бројот на заразени.

Властите побараа од Комитетот за кризи да размисли за повторно отворање на клубовите кон крајот на септември. Забраната, воведена во средината на август, треба да остане во сила до 1 ноември.

Организаторите посочуваат дека на младите им недостасуваат фестивали, поголеми забави и слични настани и дека забраните предизвикуваат бројни проблеми со менталното здравје.

Website https://animetv.cc: Watch Pigtails animetv Episode Full chain anime tv

Website https://4anime.biz: Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II (Dub) 4anime Episode 12 websites like 4anime

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo (https://animefreak.ws/m/GM6r) Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch Daomu Biji Zhi Qinling Shen Shu kissanime Episode 12 kissanime discord

Gogoanimelol peatix: https://gogoanimelol.peatix.com/

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14800555