January 28, 2022 23:28
Балкан

(Видео) Протести во Анкара и Истанбул по девалвација на лирата

Истанбул и Анкара беа зафатени со спонтани протести по големата девалвација на турската лира, пренесуваат медиумите во таа земја.

Демонстрантите извикувале слогани барајќи владата да поднесе оставка и владејачката партија да се повлече. Полицијата ја растера толпата.

Турската валута денеска имаше пад од 11,37 на 13,21 лири за долар.

Како што анализираат финансиските аналитичари тој голем пад за еден ден е најголем во последните две децении. Тие потсетуваат дека од јануари годинава турската валута загуби 70 отсто од вредноста.

Минатата недела Централната банка ја намали каматната стапка, како мерка за стабилизација на валутата.

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime to watch Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

AnimeFreak The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

AnimeFreak Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

Death Note (Dub)

The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 8