April 8, 2020 12:08
Македонија

(Видео) Попови со света вода го растеруваа коронавирусот во Велес, Кавадарци, Неготино Гевгелија

Свештеници качени на камиони, опремени со разглас од кој се пушташе црковна музика претпладнево ги попрскуваа улиците во Велес, Неготино, Кавадарци, Гевгелија.

May the Force be with Us!

Posted by Jанко Цилаков on Среда, 25 март 2020

 

Овие литии, стои во официјалната објава на Повардаската епархија на фејсбук, се одржале за, како што стои во објавата, престанок на пандемијата од коронавирусот.

Велес, 25. 03. 2020

Posted by Повардарска епархија on Среда, 25 март 2020

“Денес, во сите градови и населени места од Повардарската епархија со света вода беа попрскани улиците, беше прочитана молитва и беше побарано благослов од Бога за престанок на глобалната пандемија и на погубната зараза. Следејќи ги препораките од државните органи, за да не се собира голем број на народ, Владиката Агатангел, благослови овој чин свештенството да го отслужи во движење, со помош на возила, што е редовна пракса при вакви вонредни состојби и во други држави и помесни Православни црквa“, напишаа на официјалната страница на Повардарска епархија МПЦ- ОА.

Поврзани вести

Трагедија во Италија: Двегодишно девојче од Македонија се удави во канал, родителите под истрага за небрежност

Igor

Почина 45-годишен скопјанец заразен од коронавирус на пат кон болницата „8 Септември”

Filip

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот

Igor