January 30, 2023 02:23
Свет

(Видео) Поплава во Лисабон, поројот носеше автомобили, има и загинати

Локалните власти во португалскиот главен град Лисабон синоќа прогласија состојба на тревога и ги повикаа луѓето да останат во затворени простории бидејќи обилните дождови предизвикаа поплави, однесоа автомобили и влегуваа во згради, при што загина најмалку едно лице.

Португалската метеоролошка агенција IPMA го стави Лисабон, како и соседната област Сантарем и јужниот регион Алгарве, на „црвено“ метео предупредување поради интензивните врнежи и силните ветрови кои се очекуваат до петок.

Во Лисабон, цивилната заштита извести за стотици инциденти, од поплавени улици, железнички станици и театри до болници, а властите мораа да ги затворат патиштата и тунелите.

Фотографиите објавени на социјалните мрежи, исто така, покажаа поплави во делови од аеродромот во Лисабон, поради што два лета беа пренасочени.

Командантот на Цивилната заштита, Андре Фернандес на прес-конференција изјави дека 55 годишна жена загинала во поплавен подрум во Алгеш, во близина на Лисабон. Нејзиниот сопруг, кој исто така бил во подрумот, бил спасен и преживеал.

„Апелираме до луѓето да не ги напуштаат своите домови за време на овие периоди на обилни врнежи“, рече Фернандес, повикувајќи ги оние што живеат во ниските области да „бараат засолниште“ на побезбедни места.

Кабинетот на градоначалникот на Лисабон, исто така, побара од луѓето да останат внатре, а градоначалникот Карлос Моедас посети некои поплавени подрачја, најавувајќи дека наскоро ќе започне клучната работа за изградба на одводен тунел долг пет километри.