January 24, 2022 21:24
Свет

(Видео) Повредени, уапсени, нови судири во неколку холандски градови против ковид-мерките

Нови судири избија доцна синоќа во неколку холандски градови во знак на протест против построги владини мерки за спречување на ширењето на инфекцијата со коронавирус.

Петмина полицајци се повредени, а седум лица се уапсени.

Судири меѓу интервентната полиција и демонстрантите избија во Хаг, каде полицијата употреби водени топови за да ја растера толпата.

Помали судири имаше во градот Урку и во градовите во провинцијата Лимбург, каде гневните навивачи прекинаа два фудбалски натпревари кои се одиграа без публика поради правилата за Ковид-19.

Насилството, сепак, беше значително помало од претходната вечер кога, во „оргија на насилство“, како што ја нарече градоначалникот на Ротердам, три лица беа ранети од огнено оружје, а 51 лице беа уапсени.

Холандија минатата недела стана првата западноевропска земја што воведе делумно заклучување оваа есен поради зголемување на заразените со коронавирус.

Мерките ќе важат најмалку три недели, а се планираат и нови, како ограничување на влезот на невакцинирани лица на некои локации.

watch animes. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

watch anime free That Time I Got Reincarnated as a Slime

watch animes So I'm a Spider, So What?

free anime 4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

4Anime Attack on Titan Season 2 (Dub)

4Anime BANANA FISH Episode 15