January 23, 2020 06:15
Свет

(Видео) Петмина загинати во ерупција на вулкан на Нов Зеланд

Најмалку пемина загина, а неколкумина се повредени денеска во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација каде се верува дека во време на ерупцијата имало најмалку 50 луѓе.

– Дел од нив беа транспортирани на брегот, и најмалку еден од нив беше во критична состојба, се вели во полициското соопштение.

Здравствените служби  соопштија дека имало дваесетина повредени.

https://twitter.com/eha_news/status/1203901984941715458

Вулканологот Бред Скот изјави пред локална радио станица дека станува збор за силна ерупција.

Нови вести

(Видео) Макрон ги исфрли израелските полицајци од црква во Ерусалим

Filip

ЛНА го забрани користењето на аеродромот во Триполи за сите видови авиони

Filip

Втор ден од судскиот процес во Сенатот за отповикување на Трамп

Filip