January 15, 2021 19:30
Свет

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск, барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко.

Безбедносните сили во еден момент спречија продолжување на протестот, опкружувајќи група пензионери, пренесува АП.

Група за заштита на човековите права „Весна“ – (Пролет) навела дека најмалку девет лица се уапсени на денешните протести.

Пензионерите, кои традиционално протестираат в понеделник, неселе црвено-бели знамиња на опозицијата, симбол на опозициските демонстрации иницираникон средината на август.

Носеле транспаренти со натпис „Не тепај ме сине“ и „Бабите и дедовците ќе одат до победа“, а извикувале „Заминете, стаорци“, што се однесувало на Лукашенко, кој 26 години владее со државата.

Белорусија е погодена од политичка криза од претседателските избори на 9 август, кога ширум земјата почнаа масовни антивладини протести, иницирани од официјалните резултати од гласањето, според кои Лукашенко освоил над 80 проценти од гласовите. Противниците на Лукашенко тврдат дека изборите се украдени.