November 26, 2020 19:31
Балкан Магазин

(Видео) Новиот градоначалник на Бања Лука живее во луксузна вила во која се снимаат спотови

Изборот на Драшко Станивуковиќ за нов градоначалник на Бања Лука изминатите денови предизвика вистинска лавина на коментатори: најмладиот градоначалник, кандидатот кој оствари убедлива победа над противникот од СНСД, па дури и дете од богато семејство.

Неговата семејна куќа е една од најфотографираните згради во Бања Лука.

Импозантната зграда, за која агентите за недвижнини тврдат дека вреди најмалку неколку милиони марки таму, се наоѓа во населбата Петришевац во Бања Лука, веднаш до Западен транзит.

Куќата, во која живее и младиот градоначалник, е во сопственост на таткото на Станивуковиќ, кој има приватен бизнис.

Претходно, тој рече дека вилата на неговото семејство е отворена за секој што сака да сними видео или фотографии од важен настан за нив. На тој начин, рече тој, беа фотографирани 50 матури, 70 родендени, 30 свадби, две веридби и снимени три музички спотови.

За сето тоа, тврди Станивуковиќ, никому не му зеле пари, а сите што од таа причина останаа во вилата се од Бања Лука.

Она што може да се најде на интернет е дека Станивуковиќ „шетаат по чисто злато“. Според изведувачот, куќата има вградени мозаици од чисто 24-каратно злато.

Во објава на Фејсбук од септември 2017 година, беа закачени фотографии од вилата вредна милиони во Петрижевац со следниот опис: „Горди сме што нашата компанија стои зад опремувањето на една од најпознатите вили во Бања Лука. Избор на материјали: елегантни гранитни плочи 80 × 80 и златен мозаик 24 К “.