January 28, 2022 23:38
Свет

(Видео) Најмалку петмина загинати а околу 40 повредени кога автомобил влета во божиќна парада во Висконсин

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 20 се повредени кога автомобил влета во божиќна парада во градот Вокиша, во американската сојузна држава Висконсин.

Началникот на полицијата Ден Томсон изјави дека лицето кое се смета за одговорно е во притвор, додека возилото по инцидентот е пронајдено на 32 километри западно од Милвоки.

Возилото удрило во повеќе од 20 луѓе. Некои од повредените се деца, а има и неколку смртни случаи како последица на овој инцидент – изјави Томсон за новинарите.

Тој изјави дека еден полицаец пукал во возилото.

Локалните власти соопштија дека однеле 11 возрасни и 12 деца во шест болници во округот и дека семејството и пријателите транспортирале многу повеќе во болниците.

Не е познато дали инцидентот е поврзан со тероризам, пренесува Ројтерс.

Видеото објавено на интернет покажува црвено спортско теренско возило кое минува низ парадата, налетувајќи на повеќе од десетина луѓе пред толпата да истрча од тротоарот за да пружи помош.

Детската болница во Висконсин на „Твитер“ објави дека примила 15 пациенти, но не пријавила смртни случаи.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

One Piece (Dub) Episode 753

AnimeHeaven SK8 the Infinity

animeheaven AnimeHeaven Death Note

AnimeHeaven Death Note (Dub)

Fairy Tail (Dub) Episode 170