October 22, 2021 12:35
Свет

(Видео) Најмалку осум убиени и десет повредени во нападот на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Најмалку осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде непознато лице отвори оган кон студентите и вработените, пренесуваат руските медиуми. Полицијата откри дека напаѓачот бил студент, објави Рускиот истражен комитет.

Според медиумите, органите на прогонот го утврдиле идентитетот на напаѓачот кој бил уапсен, а во моментов се проверува дали има соучесници. Целосниот идентитет не е откриен. Министерството за внатрешни работи изјави дека девет амбулантни возила биле на лице место.

Други медиуми јавуваат дека напаѓачот е убиен.

Студентите кои останаа заробени во кампусот прво го снимија напаѓачот со пушка како се приближува до зградата, а подоцна на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како преплашени студенти скокаат од прозорците.

Извор од полицијата потврдил дека во инцидентот се повредени неколку лица.

Сите студенти кои во моментов се на кампусот се предупредени да го напуштат веднаш, или да бидат затворени во соби. Исто така, на оние што беа на пат кон Универзитетот им беше наложено да се вратат.

Според првите наводи, напаѓачот наводно е 18-годишниот Тимур Бекмансуров, кој се забарикадирал во една од училниците по пукањето, пред конечно да биде уапсен.

Наводно, тој напишал на социјалната мрежа „Вконтакте“ дека сонувал за планираното пукање долго време и дека собирал пари за оружје уште од 10 -то одделение.

https://twitter.com/Raw_News1st/status/1439852222490234886?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1439852222490234886%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.jutarnji.hr%2Fvijesti%2Fsvijet%2Fpucnjava-na-sveucilistu-raste-broj-mrtvih-cure-uznemirujuci-detalji-o-napadacu-15103556

Тој, според пишувањата на агенциите, објаснил дека добил дозвола за оружје по успешното решавање на психолошки тест и дека го избрал универзитетот како своја цел, бидејќи направиле сериозна грешка пред четири години. Полицијата објави дека напаѓачот е „неутрализиран“, а подоцна се појавија наводи дека починал откако бил ранет.

Некои извори го опишуваат напаѓачот како терорист и наведуваат дека во 2020 година бил обучуван од Ал Каеда во Пакистан.

Поврзани вести

Братучед на Ѓокиќ осомничен за тројното убиство, кај него биле пронајдени 43.000 евра

Igor

Починати 11 лица, нови 490 случаи на Ковид-19,

Igor

Уапсен скопјанец- без дозвола и со неисправен автомобил сакал да пренесе 50 кг марихуана во Грција

Igor

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

AniWatch: Sword Gai The Animation anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro watch anime dub

Website https://animedao.nl: Watch Appleseed: Ex Machina animedao Episode Full i want to eat your pancreas animedao

Website https://animebee.to: Watch Yurikuma Arashi (Dub) animebee Episode 12 kissanime

Gapo: https://www.gapo.vn/167888406

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/animeflixnl