January 21, 2021 03:37
Спорт

(Видео) Наполи тагува по својот Бог

Во Неапол денеска е ден на жалост по смртта на Диего Армандо Марадона. Своите најдобри години во клупскиот фудбал Марадона ги имаше во Наполи, клубот кој до неговото доаѓање во 1984 немаше позначајни успеси.

-Вечерва умре делче од Неапол. Тој беше најчовечки од сите богови“, изјави Антонио Еспозито, стоејќи пред шестметарски мурал на Марадона.

-Стотици жители на Неапол излегоа на улиците и се собираат пред муралите со Аргентинецот, а со кои е преплавен целиот град во кој Марадона ужива статус на божество. Марадона помина седум години во Наполи, кој за тој период ги освои своите две единствени шампионски титули.

Watch Akudama Drive Episode 10 (https://animefreak.ws/m/EZaO/ep-10) at website https://animefreak.ws. See more animefreak boku no hero

SK8 the Infinity Episode 2 at website https://animeheaven.pro. See more anime heavene