March 25, 2019 21:54
Свет

(Видео) Напаѓачот во Нов Зеланд објави видео во живо од нападот во џамиите

Еден од терористите кој го изврши нападот во џамии во новозеландскиот град Крастчрч објавил видео во живо на Фејсбук. Клипот е маркиран за време на нападот, објави „Вашингтон тајмс”.

Во 17-минутното видео се покажува напаѓачот Брентон Тарант, кој излегува од автомобилот, зема оружје од багажникот, го извршува нападот и се враќа во автомобилот.
Видеото е веќе избришано од Интернет. Сепак, инсерти од видеото се шират на социјални мрежи.
Најмалку 40 луѓе загинаа во нападот и повеќе од 20 се ранети и во тешка состојба.

Нови вести

Најмалку 10 ракети истрелани од Газа кон Израел

Filip

Венцуела повторно во мрак

Filip

Авион по грешка слетал во друга држава

Filip