October 19, 2021 04:47
Свет

(Видео) Напад врз куќата на авганистански министер, загинаа најмалку четири лица

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 10 се повредени откако милитантите ја бомбардираа куќата на авганистанскиот министер за одбрана Бизмилах Кан Мохамади.

Авганистанскиот министер не бил дома кога бил активиран автомобил -бомба и биле пукани во близина на неговата резиденција во утврдената Зелена зона во Кабул, а неговото семејство било безбедно евакуирано, додека четворица напаѓачи биле убиени, пренесува Би -Би -Си.

Безбедносните службеници потврдија дека во нападот загинале четири лица, а 11 се ранети и префрлени во болниците во Кабул.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, но следуваше откако талибанските бунтовници напредуваа во офанзива врз градовите во провинциите на југот и западниот дел на земјата.

Американскиот Стејт департмент го осуди нападот, а портпаролот Нед Прајс рече дека иако се уште не може официјално да го потврди, овој инцидент ги има сите белези на акциите извршени од талибанците во последните недели.

Medaka Box Abnormal (Dub) (https://animepahe.cc/m/XlKy) Episode 12

AnimeBee: Galaxy Angel Music Collection: Shouen to Shien no Cassoulet (Dub) anime episode Full online free at https://animebee.to watch anime free

A.D. Police: To Protect and Serve Episode 12

AniWatch: Free!: Eternal Summer - Kindan no All Hard! (Dub) anime episode Full online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

Subrion: https://subrion.org/members/info/gogoanimelol/

Zintro: https://www.zintro.com/profile/animefreakws