March 5, 2021 14:57
Свет

(Видео) Навални од судница ги повика Русите да излезат на улица

Рускиот суд му одреди притвор на опозицискиот лидер Алексеј Навални до 15 февруари, кој, пак, ги повика Русите да излезат на улица и да протестираат против владата.

„На Алексеј Навални му е одреден притвор во траење од 30 дена, до 15 февруари“, објави неговиот адвокат Вадим Кобзев на Твитер.

Веднаш по таа одлука беше објавено видео во кое лидерот на опозицијата од судницата ги повикува Русите да ја преместат борбата на опозицијата на улица.

„Овие разбојници (на власт), тоа добро го знаете, најмногу се плашат од луѓето што излегуваат на улица (…), затоа не плашете се, излезете на улица, не за мене, туку за вашата иднина“, рече тој во видеото снимено во судницата и објавено на социјалните мрежи.

Неговиот најблизок соработник Леонид Волков веднаш објави на Твитер дека екипите на Навални „почнуваат да се подготвуваат за големи протести низ целата земја на 23 јануари“.

Судската одлука следува еден ден по апсењето на Навални по пристигнувањето во Москва.

Shingeki no Kyojin: Chronicle Episode Full at website https://funimationfree.com funimation and crunchyroll

Watch Cells at Work! CODE BLACK! Episode 2 (https://animeheaven.pro/m/pAqL/ep-2) at AnimeHeaven dr stone anime heaven