August 5, 2021 04:29
Свет

(Видео) „Летeчки Кремљ“-луксузниот авион на Путин

На долгоочекуваната средба меѓу Владимир Путин и Џо Бајден, која се одржа вчера во Женева, рускиот претседател пристигна во швајцарскиот град со луксузен авион „Летечки Кремљ“.

Бајден пристигна на самитот со познатиот авион Ер форс еден (Военото воздухопловство 1), а она што е можеби помалку познато е дека авионот на Путин чини 390 милиони фунти (околу 455 милиони евра) и дека има дури и позлатен тоалет.

Авионот е дизајниран во неокласичен стил. Има сала за состаноци со позлатена маса опкружена со беж кожни фотелји. Салата има бар и спални соби, а државните обележја се видливи низ целиот декор.

Како што е неопходно за авионот со кој се превезува светскиот лидер, тој има и команден центар што може да се искористи за мобилизирање војници, кои можат да се користат за борбена ситуација кога Путин е во воздух.

Разговорите меѓу рускиот и американскиот претседател се одржаа во вилата „Ла Гранџ“ и траеја помалку од четири часа, што е далеку помалку отколку што очекуваа советниците на Бајден.

KissAnime Watch anime online, English anime online HD. Mobile Suit Academy: The Return of 'G-Reco Koushien' Episode 1

WCOStream Watch anime online, English anime online HD. Digimon Frontier (Dub) (https://wcostream.cc/m/JWj) Episode 50

Watch anime online for free at GoGoAnime haikyuu season 3 gogoanime. Slayers (https://gogoanime.be/m/Gv7) Episode 26

KissAnime Thingiverse: https://www.thingiverse.com/kissanimemx/designs