October 23, 2020 04:21
Спорт

(Видео) Кутињо во Барселона ќе го носи бројот кој асоцира на некогашната легенда

Бразилскиот фудбалски интеранционалец Фелипе Кутињо во новата сезона ќе добие вистинска шанса од тренер Роналд Куман да покаже што умее во Барселона. Холандскиот стратег Куман го има во своите планови Бразилецот Кутињо, по пристигнувањето на „Камп Ноу“ од Ливерпул не доби вистинска прилика, па изминатат сезона ја одигра како позлмен играч во редовите на Баер Минхен со кого осови три титули, во германско првенство и купот и Лига на шампионите.

Дека Барселона смета на Кутињо доказ се и социјалните мрежи каде му е посветено внимание за неговиот нов број на дресот. Кутињо ќе го носи бројот 14, кој во минатото му припаѓаше на легендата на клубот Јохан Кројф. Седумката останува кај Гризман.

https://twitter.com/i/status/1309432894801219589