January 24, 2020 08:44
Свет

(Видео) Кремљ објави снимка на која Буш и Путин танцуваат во Сочи

Кремљ објави видео со кое одбележува 20 години од доаѓањето на власт на претседателот Владимир Путин. Снимката е создадена во 2008 година и ги прикажува Путин и поранешниот претседател на САД, Џорџ В. Буш како танцуваат на традиционална музика во Сочи.

Буш го посети Сочи, откако ги поттикнуваше Грузија и Украина да влезат во НАТО-пактот на самитот на западниот блок во 2008 година.

Кога двајцата првпат се запознаа во 2001 година, Буш рече дека може да ја разбере душата на Путин. Путин потоа го посети Буш на неговиот имот во Тексас.

Во Сочи, двајцата за последен пат се состанаа како претседатели, бидејќи Путин стана премиер еден месец подоцна, а Буш го наследи Барак Обама следната година.

Нови вести

Земјотрес го погоди северот на Аргентина

Valentina

Денеска средба Меркел-Ердоган во Истанбул

Valentina

Хакерски напад врз грчки владини сајтови

Valentina