March 5, 2021 07:31
Свет

(Видео) Кинескиот милијардер и сопственик на Алибаба се појави во јавноста по повеќе од три месеци

Еден од најголемите кинески претприемачи, милијардерот Џек Ма, објави видео на интернет, со кое заврши неговото речиси тримесечно „исчезнување“ од јавноста, што доведе до шпекулации за неговиот статус и деловната империја.

На видеото, кое трае 50 секунди, Ма им честиташе на наставниците поддржани од неговата хуманитарна фондација, но не го коментираше своето исчезнување од јавниот живот и фактот дека неговата група Алибаба и групата Ент се под надзор на инспекцијата.

Видеото се појави на кинеските бизнис-вести и на други сајтови, објави АП.

Некои странски медиуми, како британски „Глобал тајмс“, го објавија видеото на своите социјални мрежи

Ма последен пат беше виден на 24 октомври, кога ја критикуваше финансиската инспекција на самитот во Шангај.

Watch Our Last Crusade or the Rise of a New World Episode 11 (https://gogoanime.be/m/2EEy/ep-11) at website https://gogoanime.be gogoanime 19

Watch The King's Avatar Episode 5 (https://funimationfree.com/m/4pzR/ep-5) at website https://funimationfree.com best anime on funimation 2020