October 26, 2021 00:51
Македонија

(Видео) И претседателот се попиша: Со семејството ја исполнивме граѓанската должност

Претседателот Стево Пендаровски денеска објави на Фејсбук дека заедно со неговото семејство ја исполниле граѓанската должност за пописот и оти податоците од оваа статистичка операција се неопходни за креирање политики.

-Денеска со моето семејство ја исполнивме нашата граѓанска должност. Внесот на податоците потребни за #Попис2021 не одзема повеќе од 15-тина минути. Со попишувачите поразговаравме и за досегашниот тек на процесот, за одѕивот и за реакциите на граѓаните, напиша Пендаровски.

Претседателот додаде дека податоците од оваа статистичка операција се неопходни од секој аспект и оти ќе ни дадат насока за планирање на идните политики и стратегии.

Вкупно 800 008 лица, 249.500 домаќинства и 336.109 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика. Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193 168 лица.

Поврзани вести

Починаа 11 лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Igor

Македонец со „фантом“ фирма затаил околу 2 милиони евра во Хрватска, никој не знае каде е

Igor

(Видео) Пријавен во полиција наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Igor

https://wcostream.cc mickey and the roadster racers wcostream

AnimeHeaven: Fate/Kaleid Liner Prisma Illya: Dance at the Sports Festival! anime episode Full online free at https://animeheaven.pro dragon ball super anime heaven

Website https://animepahe.cc: Watch Cutey Honey Flash: The Movie animepahe Episode Full watch anime

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

Fileforum: https://fileforum.com/profile/animefreakws

Catchafire: https://www.catchafire.org/profiles/1642841/