January 28, 2022 07:32
Свет

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици се затворени за сообраќај.

Според полицијата, повеќе од 10.000 демонстранти учествуваат во демонстрациите кои се движат по централната Ринг улица.

Полицијата посочува дека веќе имало неколку апсења поради давање отпор. Атмосферата на протестите е многу тензична и постојано има судири со полицијата.

Попладневниот протест започна со собир на левичарите кои демонстрираа против давање можност на неонацистите да го релативизираат холокаустот и да ги шират нивните идеи преку учество во протести против коронавирус.

А на тој собир имаше туркање со полицијата и фрлање со предмети кон обезбедувањето, кое се обиде да ги пренасочи учесниците за да не стапат во контакт со други поворки.

Полицијата беше принудена да користи бибер спреј.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

AnimeHeaven Dragon Ball Super (Dub)

online anime Attack on Titan Season 3 (Dub)

AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 9

anime stream AnimeHeaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc