April 14, 2021 20:01
Свет

(Видео) Избодени осум лица во Шведска, напаѓачот застрелан од полицијата

Шведската полиција врши истрага за нападот со нож кој попладнево се случи во градот Вентланд, во јужниот дел од земјата, при што биле избодени најмалку осум лица.

Полицијата наведува дека е можно да станува збор за терористички напад. Засега не е потврден ниту еден смртен случај, а едно лице се наоѓа во притвор.

Полицијата соопшти дека момче на околу 20-годишна возраст почнало да ги напаѓа со нож луѓето околу себе околу 15 часот, по што безбедносните сили отвориле оган и го раниле во нога. Напаѓачот е пренесен в болница. Некои од жртвите се полесно, а некои се потешко повредени.

https://twitter.com/WilliamJ468/status/1367181320699473924?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1367181320699473924%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fmms.mk%2F207595%2FD0B2D0B8D0B4D0B5D0BE-D181D182D180D0B0D188D0BDD0B0-D181D0BDD0B8D0BCD0BAD0B0-D0BED0B4-D182D0B5D180D0BED180D0B8D181D182D0B8D187D0BAD0B8%2F

Мотивот за нападот се уште не е познат, но полицијата засега го третира како терористички. Моментно ситуацијата е под контрола.

ANIMEFLIX demon slayer animeflix: Watch My Hero Academia 2 Episode 7 (https://animeflix.nl/m/VPkM/ep-7)

KissAnime kissanime: Watch So I'm a Spider, So What? Episode 8 (https://kissanimeonline.com/m/vMV4/ep-8)