October 28, 2020 18:21
Свет

(Видео) Зеленски: ОН дозволуваат катастрофите да станат нова нормала

Украинскиот претседател, Владимир Зеленски, во виртуелниот говор во средата на 75-тото годишно Генерално собрание на ОН ја осуди неактивноста на организцијата околу окупацијата на Крим од страна на Русија.

„На Крим флагрантно се кршат човековите права… се случуваат прогони на Украинци и на етничките Кримски Татари. Руската милитаризација на полуостровот се зголемува, што го крши и нарушува безбедносниот баланс на регионот на Црното Море“, тврди Зеленски.

Во 2014 година Русија го анектираше полуостровот Крим од Украина и го поддржа сепаратистичкиот бунт на истокот на земјата. Оттогаш, во континуираниот конфликт меѓу украинските трупи и сепаратистите поддржани од Русија загинаа повеќе од 13 000 луѓе. Примирјето во 2015 година стави крај на големите борби меѓу двете страни, но продолжуваат спорадичните борби на истокот од Украина.

На 27 јули Украина и проруските сепаратисти го договорија последниот прекин на огнот на истокот. На виртуелната дебата во ОН, Зеленски рече дека сеопфатниот прекин на огнот, и покрај обидите да се наруши, дава надеж за постигнување одржлив мир“.

Тој се осврна на обвинувањата на украинската армија дека сепаратистите ги прекршиле условите на примирјето само неколку часа по неговиот почеток на 27 јули, што сепаратистите ги негираат.

Зеленски рече дека следните чекори за постигнување мир во Украина треба да бидат повлекување на незаконски воени формации и вооружувањето од окупираните територии на Крим и Донбас во Источна Украина, проследено со враќање на контролата над украинската државна граница, како и враќање на територијалниот интегритет на Украина во рамките на меѓународно признатите граници

За да се постигнат овие цели, Зеленски повика на поддршка за обновената резолуција за човековите права во автономната Република Крим и градот Севастопол, што ќе биде доставена до Генералното собрание до крајот на оваа година.

Севастопол е најголемиот град на Крим и главно пристаниште на Црното Море. Од анексијата на Крим во 2014 година, стратешкиот град е со федерална администрација од Русија.

Зеленски го заврши својот говор со повик за деокупација на Крим и Донбас. Тој рече дека иако ОН тврдат дека ја поддржуваат деокупацијата  уште од 2014 година, тој не успева да преземе легитимни активности по ова прашање.

„Тука и лежи најголемиот проблем“, забележа тој.

Зеленски ја осуди неактивноста, велејќи дека таа претставува лош преседан дозволувајќи им на глобалните катастрофи да станат новата нормала.