November 28, 2020 23:15
Балкан

(Видео) Засташувачки глетки од моментите кога цунами ги погоди Измир и Самос

Најмалку шест лица загинаа во силниот земјотрес кој го погоди Измир, а кој последици остави и во Грција.

Видео-снимки од Сеферхисар во близината на Измир кој е погоден од силниот земјотрес  прикажуваат како буци од вода носат се пред себе по улиците.

Издадено е предупредување за цунами, а засега е познато дека брановите предизвикани од плимата го имаат погодено Сеферхисар во покраината Измир и Вати на грчкиот остров Самос.

Застрашувачките глетки се како цунамито создава витински метеж во погодените места по земјотресот Луѓето бегаат, а јахтите во водата се движат без контрола…

Земјотреост е со магнитуда од 7 степени. По првиот голем потрес, следувале уште три со магнитуда од 4.1, 4.2 и 4.8.

 

https://twitter.com/i/status/1322162015213821953