January 21, 2022 22:09
Балкан

(Видео) Задолжителниот „зелен ковид-сертификат“ ги извади луѓето на протести во Бугарија

Стотици демонстранти, предводени од вонпарламентарни политички лидери, протестираа денеска во Софија против одлуката „зелениот ковид-сертификат“ да стане задолжителен во Бугарија за влез на граѓаните во рестораните, театрите и трговските центри.

Демонстрантите од собирот на кој присуствуваа активисти на помалите националистички партии порачаа дека им се загрозуваат нивните слободи и дека тоа е начин да се воведе задолжителна вакцинација на „мала врата“. Протести се одржаа и во неколку други градови во Бугарија, пренесува Ројтерс.

Привременото министерство за здравство во вторникот ја објави мерката со цел да се забави растот на бројот на нови инфекции и смртни случаи во Бугарија, која е земја со најниска стапка на вакцинација против Ковид -19 во Европската унија.

Според новите правила, кои стапуваат на сила од утре (четврток), пристап до барови, спортски сали, хотели и други затворени јавни места ќе им биде дозволен само на лица кои имаат сертификат за вакцина, документ дека ја прележале болеста или имаат негативен тест.

Медицинскиот персонал, како и оние во домовите за стари лица, нема да можат да работат без овие сертификати, а исклучоци се предвидени за јавниот превоз, банките, аптеките и продавниците за храна.

Сепак, одлуката не беше одобрена од бизнисмените, но и од некои политичари на кои им претстојат третите парламентарни избори во земјата оваа година, закажани за 14 ноември.

Додека некои сопственици на ресторани, како и директори на хотели и театари, рекоа дека ќе ги бојкотираат мерките, стотици Бугари истрчаа истовремено во центрите за вакцинација за да обезбедат потврда.

И централно-десничарската партија ГЕРБ и социјалистите исто така го критикуваа зелениот сертификат, а тие, како и денешните демонстранти, повикаа на оставка од привремениот министер за здравство, назначен од претседателот Румен Радев, по неуспешниот обид за формирање влада по јулскиот избори.

animes online. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Mother of the Goddess’ Dormitory

One Piece (Dub) Episode 754

anime online My Hero Academia (Dub)

Fairy Tail (Dub)

Fairy Tail (Dub) Episode 174