January 29, 2022 00:44
Македонија

(Видео) Жртвите од несреќата во Бугарија достојно испратени до вечните почивалишта

Фото: Слободан Ѓуриќ

Жртвите од несреќата во Бугарија денеска од скопскиот аеродром беа достојно испратени до вечните почивалишта. Телата на 45 жртви од автобуската несреќа со два авиони на бугарското воено воздухопловство околу 11 часот пристигнаа на аеродромот во Скопје.

На церемонијата присуствуваше државниот врв и гости од странство. Посмртните останки потоа беа префрлени до нивното вечно почивалиште. Граѓаните им одаваа почит на жртвите на плоштадот Скендербег.

Посмртните останки на 45 жртви од автобуската несреќа во Бугарија со два воени авиони беа донесени на аеродромот во Скопје каде беше организиран државен дочек.

Припадници на армијата најпрвин ги префрлија посмртните останки во погребални возила, по што почит на жртвите со положување на венци со цвеќе на пистата им оддадоа претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, како и лидерот на ДУИ, Али Ахмети и вицепремиерот Артан Груби. Присуствуваа и поглаварот на Исламската верска заедница и други претставници на власта.

На церемонијата имаше и гости од странство, односно почит на жртвите им искажаа и претседателката на Косово, Вјоса Османи, министерот за внатрешни работи на Албанија, Бленди Чучи, претседателката на албанскиот Парламент, Линдита Никола и други.

Посмртните останки со погребални возила потоа беа префрлени до нивното вечно почивалиште, бидејќи на барање на семејствата на жртвите беше откажана првично најавената поворка која требаше да помине низ главниот град.

free anime online. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime online AniWatch SK8 the Infinity

AniWatch My Hero Academia Season 4

Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

AniWatch Dragon Ball (Dub)

sites to watch anime AniWatch One-Punch Man