February 24, 2020 01:11
Свет

(Видео) Евакуирани семејства од Бахамите морале да го напуштат бродот за САД зошто немале виза

Ураганот Доријан што неодамна го напушти подрачјето на Бахамите, а жителите на оваа островска земја веќе се соочуваат со тешки последици од толку силно невреме.

Засега потврдени се 45 смртни случаи, а се смета дека бројот ќе биде драстично поголем. На стотина жители на Бахамите се сметаат за исчезнати, 70.000 останале без покрив на глава, а неколку стотици бараат привремено сместување.

Изминатиот викенд 1500 евакуирани граѓани на Бахамите стигнаа на хуманитарниот брод „Гранд Селебрејшн“ во Палм Бич на Флорида. Американската Управа за царина и заштита на границите, потврдила дека сите патници имале потребни документи за влез во земјата.

Но вчера се појавиле првите проблеми. На видеоснимка, која се појавила на социјалните мрежи, а која била снимена кога траектот заминувал од Бахамите, се слуша како преку разглас се предупредуваат евакуираните жители на Бахамите да го напуштат бродот ако немаат виза за САД.

По оваа порака, на снимката може да се видат семејства со деца како го напуштаат бродот.