August 24, 2019 20:21
Спорт

(ВИДЕО) Драма на Пољуд: „Торцида“сакаше да ги тепа фудбалерите по елиминацијата на Хајдук

Вистинска драма се случуваше на „Пољуд“ на реванш дуелот од квалификациско коло во Лига Европа меѓу Хајдук и малтешката Гзира. Навивачите на домаќините револтирани од елиминацијата на нивниот клуб се обидоа физички да се пресметаат со фудбалерите.

Сплитските „бели“ од гостувањето во Малта имаа победа од 0-2, па се чинеше дека само рутински ќе обезбедат пласман во следната рунда. Но, доживеаја шокантен пораз од 1-3 со гол во 96. минута.

Веднаш по крајот на мечот, разбеснетите домашни навивачи ја пробија оградата и влетаа на терен во обид за физичка пресметка со фудбалерите на Хајдук и раководството на клубот. Полицијата успеа привремено да ја смири ситуацијата, иако хаосот се пренел и надвор од стадионот, на улиците во Сплит.

UŽIVO s Poljuda. Navijači upali na teren nezadovoljni ispadanjem Hajduka, neki napali i ložu.

Posted by Index Sport on Четврток, 18 јули 2019

Нови вести

Македонските надежи третопласирани на турнирот во Чешка

Igor

Први голови за прва победа на Вардар

Igor

Алиоски заигра во вистински момент за Лидс

Igor