June 28, 2022 01:11
Спорт

(Видео) Дончиќ не ја прекина победничката серија на Голден стејт

Кошаркарите на Голден стејт се наоѓаат на чекор од пласман во големото финале на НБА-лигата. Вориорс во третиот натпревар од финалето на Западната конференција победија на гостувањето кај Далас со резултат 109:100.

Ова беше трета победа за Голден стејт во серијата кој прв до четири.

Воедно, Вориорс ја продолжија својата рекордна серија на извојување барем една гостинска победа во 26 последователни плејоф серии. Ова е најдобриот резултат во историјата на најсилната кошаркарска лига на светот.

Стеф Кари со 31 поен и Ендрју Вигинс со 27 поени беа најпрецизни во редовите на Голден стејт. На спротивната страна добрата и ефикасна партија на словенечкиот интеранциооналец Лука Дончиќ  кој мечот го заврши со 40 постигнати поени не беа доволни да се прекине победничката низа на Голден стејт.

Четвртиот натпревар во финалето од Западната конференција исто така ќе се игра во Далас во ноќта помеѓу вторник и среда.

 

go88 cổng 2 go88 mới GO88 - Game bài đổi thưởng uy tín | Link tải game IOS

sunwin clan hop sunwin kubet Sunwin - Nhà cái Game Bài Đổi Thưởng Hay Nhất 2022