June 25, 2022 22:14
Македонија

Видео: Делегацијата на МПЦ-ОА пречекана со камбани во Белград

Пристигнувањето на архиепископот Стефан и владиците во Белград е по повод утрешната заедничка литургија за помирување што ќе се одржи во храмот „Свети Сава“ во главниот град на Србија

Поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Порфирије, на социјалните мрежи објави видео од пречекот на архиепископот Стефан и владиците од Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во Белград.

„Како што бијат камбаните на храмот ’Свети Сава‘, така и нашите срца бијат од радост за овој благословен ден. Добродојдовте драги браќа! Добредојде брате архиепископе Стефан и владици. Добродојдовте во заедницата на љубовта вие и целиот ваш богољубив народ. Браќа сме и само браќа!“, напиша Порфирије во објавата со видеото.

Пристигнувањето на архиепископот Стефан и владиците е по повод утрешната заедничка литургија за помирување што ќе се одржи во храмот Свети Сава во Белград.

go88 go88.mobi go88 hỗ trợ khách hàng Tải go88 apk ios về ip - Android Game bài đại gia

online sunwin sunwin kubet sunwin macao