October 17, 2021 09:27
Свет

(Видео) Две лица загинале а повеќе од 30 се повредени во експлозијата во Леверкузен, властите во потрага по исчезнатите

Експлозијата што одекна во индустриска зона во Леверкузен во вторникот однесе два животи а се повредени повеќе од 30 лица, соопштија германските медиуми. Од експлозијата се крена висок црн облак од чад над градот, а се смета дека уште неколку лица се водат за исчезнати, пишува Ројтерс.

На пожарникарите им беа потребни три часа за да го изгаснат оганот во фабриката, во која се наоѓа и германскиот фармацевтски гигант Баер.

„Сочувствувам со жртвите и нивните семејства. Сè уште трагаме по исчезнатите, но надежите дека ќе ги најдеме живи полека бледнеат“, изјави шефот на Чемпарк, Ларс Фридрих.

Полицијата соопшти дека петмина од 31 повреден завршиле во болница со сериозни повреди.

„Ова е трагичен момент за Леверкузен“, рече градоначалникот Уве Рикрат.

Полицијата побара од граѓаните да останат во своите домови и да ги затвораат вратите и прозорците во случај на ширење на отрови низ воздухот, а фабриката исто така побара од нив да ги исклучат климатизерите додека мерат токсични честички.

Надлежните изјавија дека уште не е познато што ја предизвикало експлозијата што го предизвикала пожарот во резервоарот со растворувачи.

„Растворувачите гореа и сè уште не знаеме точно кои супстанции протекоа. Ние им помагаме на властите во истрагата и земаме примероци за тестирање“, рече Фридрих.

Леверкузен е на помалку од 50 километри од областите погодени од силни поплави минатата недела. Повеќе од 30 компании се наоѓаат во фабриката на Чемпарк.

Kintarou Episode 1

Website https://animedao.nl: Watch Dragonar Academy animedao Episode 12 animedao softonic

AnimeTV: Terra Formars: Revenge (Dub) anime episode 13 online free at https://animetv.cc free animetv

Fate/stay night: Unlimited Blade Works - Prologue Episode Full

Vietnamta: https://www.vietnamta.vn/gogoanimelol

Glose: https://glose.com/u/gogoanimebe