January 16, 2019 00:54
Свет

(Видео) Двајца скијачи загинаа во лавина на Алпите

Двајца германски скијачи загинаа во лавина во западна Австрија, додека илјадници туристи за време на викендот, поради обемни снежни врнежи, останаа „заробени” во големите скијачки центи во австриските Алпи.

Опасноста од лавина на повеќе планински подрачја во Австрија е означена како висока.

И покрај предупредувањата и ризиците, некои скијачи се упатиле надвор од скијачките стази, при што двајца германски скијачи го изгубија животот на планините на покраината Ворарлберг, западна Австрија.

Иако имале елеци на дување во случај на лавина за да можат да се одржат на површината на снегот, не успеале да се спасат.

Related posts

Жената осомничена дека е руски таен агент во САД се изјасни за виновна

Ivona

Во Сиднеј падна град со големина на тениски топчиња

Filip

Експлозија пред канцеларија на германската ултрадесничарска АФД

Valentina