October 28, 2020 00:55
Свет

(Видео) Двајца од повредените во Париз се борат за живот

Двајца од повредените во нападот со нож во близина на поранешното седиште на магазинот „Шарли Ебдо“ во Париз се во сериозна состојба. Според медиумите, кои се повикуваат на полициски извори, осомничениот за нападот веќе е приведен.

„Се случи сериозен инцидент во Париз, убодниот напад беше извршен пред поранешното седиште на ‘Шарли Ебдо’, оставајќи четворица повредени, од кои двајца се во сериозна состојба “, рече францускиот премиер Жан Кастекс.

https://twitter.com/alertes_news/status/1309441036083761152

Редакцијата на „Шарли Ебдо“ беше нападната од исламистички теоретичари на 7 јануари 2015 година.

Двајцата напаѓачи тогаш убија 12 лица, вклучително и 10 вработени и 2 полицајци, а ранија уште 11 лица.