October 30, 2020 14:33
Балкан

(Видео) Двајцата пилоти од српскиот воен авион кој се урна се загинати

Во околината на Лозница, во атарот на селото Брасина, утринава во околу 09:10 часот се урнал авионот МИГ 21 на војската на Србија. Првичните информации беа дека еден пилот загинал, а по другиот, кој се капитулирал, се уште се трага.

Но, нешто пред 14 часот пристигна информација дека и вториот пилот е мртов.

Инаку, станува збор за авион стар дури 34 години. Министерството по овој повод и официјално се огласи соопштувајќи дека авионот бил прегледан утрово во склад со сите процедури и дека после прегледот било констатирано дека е исправен и подготвен за лет.

На лице место има пожарникари, Војска, полиција и Брза помош, а местото на несреќата го надгледуваат и воен и полициски хеликоптер. Упатени се и екипи на Службата за трагање и спасување и надлежните органи.